Ekmek için glutensiz un karısımı


EKMEK TARİFİ (EKMEK MAKİNASINDA)

Malzemeler:

500 gr ekmek unu karışımı
2 + ¼ su bardağı ılık su (550 gr)
1 çay kaşığı şeker (5 gr)
2 çay kaşığı tuz (5 gr)
1 şeker kaşığı kuru maya (5 gr)


Yapılışı :

Tüm malzemeler bir kaba alınıp karıştırılır. Ekmek makinasına konulur. Glutensiz ekmek programı” seçilir ve pişirme işlemi başlatılır.

EKMEK TARİFİ (KEK KALIBINDA)

Malzemeler:

250 gr ekmek unu karışımı
1 su bardağı ılık su (250 ml)
1 tatlı kaşığı kuru maya (5 gr)
1 yemek kaşığısıvıyağ (10 ml)
1 çay kaşığı tuz (2,5 gr)
½ çay kaşığı şeker (2,5 gr)


Yapılışı:

Bir kabın içine unu koyup ortasını çukurlaştırılır. Su hariç tüm malzeme eklenir. En son ılık sueklenip pürüzsüz bir hamur elde edene kadar yoğurulur. Yağlanmış kek kalıbına hamur yerleştirip üzeri bir kaşık yada spatula yardımı ile düzeltilir. Kalıbın üzeri bir bez yada streç filmle kapatılır. Ilık bir yerde, hamurun hacmi iki katına çıkana kadar (yaklaşık 30 dk.) bekletilir. Hamur önceden 200o C’ ye ısıtılmış fırına yerleştirilir.Hamurun pişerken kurumaması için ısıya dayanıklı bir kaba doldurulan su fırının tabanına yerleştirilir. 10 dakika sonra fırının ısısı 180o C’ ye düşürülür ve ekmek 40 dakika pişirilir. Fırından çıkınca ekmek soğutma teline alınır. Eğer kalıba yapışmışsa, kalıp ters çevirilip, nemli bir bezle sarılır ve soğumaya bırakılır.

    KOLAY KÜÇÜK EKMEK TARİFİ

     Malzemeler:

     250 gr ekmek unu karışımı
     200 ml soda
     2 yemek kaşığı sıvıyağ
     5 gr kuru maya
     Yarım çay kaşığı şeker


Yapılışı:

Bir kaba unu koyup ortasını çukurlaştırıp mayayı, şekeri ve sıvıyağı koyun. Sodayı da ekleyerek uzun süre yoğurun. Hamur yumuşak olmalıdır. Ellerinizi unlayarak hamurdan parçalar koparın ve küçük toplar halinde yuvarlayın. Pişirme kağıdı serdiğiniz fırın tepsisine yerleştirdiğiniz ekmeklerin üzerini nemli bir bezle örtün. Ilık ortamda hacmi iki katına çıkana kadar bekletin. Önceden ısıtılmış 220oC fırında 30 dakika pişirin.